Konstytucja

Art. 199.

1. Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, 2 zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu. Zastępcy przewodniczącego Trybunału oraz co najmniej połowa członków Trybunału Stanu powinni mieć kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego.

2. Przewodniczącym Trybunału Stanu jest Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

3. Członkowie Trybunału Stanu w sprawowaniu funkcji sędziego Trybunału Stanu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.

1. Sąd Najwyższy składa się z przewodniczącego, będącego czynnym sędzią, 2 zastępców przewodniczącego i 16 członków, w oparciu o art. 183 desygnowanych przez Zgromadzenie Narodowe spoza grona posłów i senatorów, oraz asygnowanych przez Prezydenta na czas kadencji Sejmu. Przynajmniej jeden zastępca przewodniczącego Sądu Najwyższego oraz co najmniej połowa Przedstawicieli Sądu Najwyższego powinna mieć kwalifikacje wymagane do zajmowania czynnego stanowiska sędziego.

2. Przewodniczącym Sądu Najwyższego jest Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

3. Przedstawiciele do Sądu Najwyższego z chwilą asygnowania składają przed Zgromadzeniem Narodowym następujące ślubowanie:

„Obejmując z woli Obywateli służbę sędziego uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki sędziowskie wobec Narodu, zobowiązuję się przestrzegać postanowienia Konstytucji i pozostałe prawa Rzeczpospolitej Polskiej oraz niezłomnie strzec poszanowanie godności i wolności obywateli, a sprawiedliwość i równość wobec prawa oraz ich dobro i dobro wspólne będą dla mnie zawsze najwyższą powinnością”.

Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania:

 „Mam w sobie dość siły i wytrwałości by wypełnić to ślubowanie

lub „Tak mi dopomóż Bóg”.

4. Odmowa złożenia ślubowania oznacza odrzucenie służby.

5. Przedstawiciele Sądu Najwyższego w sprawowaniu funkcji sędziego działają z zgodnie z art. 173, art. 174 i podlegają Konstytucji oraz ustawom.

Jeden komentarz

  • Michał R

    Michał R

    1. Sąd Najwyższy składa się z przewodniczącego, 2 zastępców przewodniczącego i 16 członków, w oparciu o art. 183 desygnowanych w wyniku wyborów powszechnych spoza grona posłów i senatorów, oraz asygnowanych przez Prezydenta Polski Rzeczypospolitej na czas sześcioletniej kadencji. Wszyscy członkowie Sądu Najwyższego muszą mieć kwalifikacje wymagane do zajmowania czynnego stanowiska sędziego i być czynnymi sędziami.
    2. Przewodniczącym Sądu Najwyższego jest Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.
    3. Przedstawiciele do Sądu Najwyższego z chwilą asygnowania składają przed Zgromadzeniem Narodowym następujące ślubowanie:
    „Obejmując z woli Obywateli służbę sędziego uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki sędziowskie wobec wszystkich ludzi, zobowiązuję się przestrzegać postanowienia Konstytucji i pozostałe prawa Polski Rzeczypospolitej oraz niezłomnie strzec poszanowania godności i wolności obywateli, a sprawiedliwość i równość wobec prawa oraz ich dobro i dobro wspólne będą dla mnie zawsze najwyższą powinnością.
    Mam w sobie dość siły i wytrwałości by wypełnić to ślubowanie pracować zgodnie z obowiązującym w Polsce Prawem.”
    4. Odmowa złożenia ślubowania oznacza odrzucenie służby.
    5. Przedstawiciele Sądu Najwyższego w sprawowaniu funkcji sędziego działają z zgodnie z art. 173, art. 174 i podlegają Konstytucji oraz ustawom.

Dodaj komentarz