Nawigacja

Polacy-Rodacy, obywatele i obywatelki Polski Rzeczypospolitej,

Witam Was Rodacy w imieniu Zespołu Prawia na stronie www.odrodzeni.pl skupionej na inicjatywie, która pozwoli całemu naszemu społeczeństwu wziąć udział w powstaniu nowej (poprawionej) Konstytucji Polski, dla całego Narodu, jak i każdego z Nas z osobna.

Być może to pierwsza i unikatowa na skale światową propozycja, by każdy obywatel Polski, w trosce o własne dobro wziął los państwa w swoje ręce pracując na miarę oczekiwań Narodu

 

Projekt ten powstał jako odpowiedź na słowa Prezydenta Andrzeja Dudy:

„ Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę XXI w., która usprawni państwo i posłuży obywatelom na lata. Referendum ma odpowiedzieć, czy chcą oni nowelizacji konstytucji, i określić kierunek zmian, a przede wszystkim pokazać Polakom, że ich los jest w ich rękach.

Dlaczego obywatele nie mogliby zainicjować referendum, lecz o jego uruchomieniu musi decydować parlament?”

(https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/…),

 

„Trzeba napisać nową konstytucję, mamy teraz dobry czas, żeby to zrobić, sprzyja temu choćby atmosfera związana ze stuleciem niepodległości. Jest okazja, żeby spytać Polaków, jakiego chcą ustroju. Konstytucja z 1997 r. ma wiele niedostatków.”

(https://businessinsider.com.pl/polityka/…),

 

 także w nawiązaniu do wypowiedzi śp. Marszałka Kornela Morawieckiego:

„Po Okrągłym Stole zabrakło nam odwagi, wyobraźni i oryginalności. Marzy mi się, żebyśmy w tym parlamencie, z udziałem całego społeczeństwa, zaproponowali Polsce i Europie nową, wielką konstytucję, na miarę XXI wieku. Konstytucję nie tylko praw i obowiązków, nie tylko wolności, ale konstytucję sensu”

(https://www.polsatnews.pl/wiadomość/…),

 

lecz, co ważniejsze, powstał jako odpowiedź na globalne kulturowo-gospodarcze zmiany, które dotykają niepożądane każdego człowieka na każdym poziomie. Naszą misją stała się inicjatywa społecznego ruchy, który dokończy rewizję zaproponowanego prawodawstwa. Chcielibyśmy bardzo dokonać dzieła wspólnym wysiłkiem, przy szerokim współudziale społeczeństwa.

Dlatego zwracamy się, jako Rada Redakcyjna projektu Konstytucja 2020, do wszystkich Państwa z niniejszym Projektem Zmian do Ustawy Zasadniczej, jaką jest obecna

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r. Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483, przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym w dniu 25 maja 1997 r., podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 16 lipca 1997 r.

(http://prawo.sejm.gov.pl/…).

 

Projekt ten jest kierowany do każdego, komu na sercu leży dobro Polski, Narodu, a także ich wspólnej przyszłości. Chcielibyśmy w ten sposób podnieść ogólnospołeczną świadomość wspólnoty narodowej i razem zadbać o jej kulturę, dobro oraz trwały rozwój.

Poprzez wypracowanie wspólnie treści Konstytucji, która będzie odpowiadać całemu społeczeństwu, nie tylko partykularnym interesom wybranych, a także czasom i miejscu, w których się znajdujemy, pragniemy uzyskać jedność społeczną, mówiącą wspólnym głosem, jednocześnie unikając podziałów i stronniczości. Dlatego po przygotowaniu całościowego, a zarazem kompleksowego Projektu zmian treści ustawy zasadniczej, dzięki uruchomieniu dialogu społecznego, w postaci inicjatywy oddolnej – chcemy  stworzyć wspólną, narodową myśl sprawczą, która przywróci światłość i świadomość ducha polskości.

 

Zapraszamy wszystkich do dialogu w sprawie ostatecznego przyjęcia poprawek do Konstytucji, Zespół Prawia przygotował na tej platformie internetowej tekst propozycji, które stanowią punkt wyjścia i są zarazem świetną bazą do uzyskania pełni poczucia osobistego bezpieczeństwa obywatela.

Liczymy, że jest to miejsce, w którym spotkamy się i będziemy wspólnie, w miarę postępu prac budowali lepszy świat, oparty na społecznym dialogu.

Każda zarejestrowana  osoba, będzie mogła po zalogowaniu wziąć udział w projektowaniu zmian Konstytucji, a z najciekawszymi osobami Rada Redakcyjna nawiąże osobisty kontakt!

Wszystkie komentarze będą widoczne i podlegały ocenie przez osoby zalogowane

Komentarze które zdobędą najwięcej pozytywnych głosów Rada Redakcyjna weźmie pod rozwagę. by w ten kontrolowany sposób podnosić jakość i moc i siła i znaczenie i powagę i rozumienie (które?)

Stąd ślemy gorący apel by wszyscy zainteresowani dokonali rejestracji się na tej stronie, podając imię i nazwisko, nieanonimowo zostawiali komentarze pod artykułami. Jednocześnie prosimy, aby wszyscy Odbiorcy tego przekazu, niezależnie od osobistych poglądów, jak najszybciej rozesłali link do tej strony  https://www.odrodzeni.pl swoim bliskim, znajomym oraz zamieścili go w swoich komunikatorach.

 

Jeśli ta misja się powiedzie, a wierzymy że tak będzie, wtedy nasi konstytucyjni przedstawiciele czując tak paląca potrzebę, pod której ciężarem i presją wzniosłość dzieła będą  zobowiązani do podjęcia wszelkich kroków do wprowadzenia Wspólnej Konstytucji w życie.

 

***

jak się poruszać po KONSTYTUCJA’21

Poniżej przedstawiam menu podstrony z krótką charakterystyką poszczególnych pozycji. Dzięki temu bez trudu każdy odnajdzie na stronie to, co w danej chwili potrzebuje. Prosimy o zapoznanie się z poniższymi opisami, by sprawniej poruszać się pomiędzy poszczególnymi pozycjami:

a_ Nawigacja

Znajduje się tu Przywitanie; wyjaśniona jest misja, cel i sens pracy Zespołu Prawia.

b_ Wstęp do Prawa Naturalnego

Podstawowe  i wszechstronne objaśnienie istoty prawa naturalnego jako podstawy i ducha prawa nowej Konstytucji opracowane przez śp. dr M. Cenina. Wprowadza także jasne rozróżnienie między prawami natury, prawem naturalnym i przyrodzonym. Obecnie zespół autorski Prawia w dużej mierze oparł  swą pracę na prawie naturalnym  jako punkcie  wyjścia do wprowadzania zmian i uzupełnień do aktualnej Konstytucji. Jej opracowanie wymagało ogromnego nakładu pracy i ukierunkowania na najważniejsze wartości i zasady etyczno – moralne.

c_ Wstęp do Konstytucji 2020 autorstwa dr M. Cenina

Przedstawia główne cele projektu nowej konstytucji sporządzonego na planie Konstytucji z 1997 r. jednocześnie wyjaśnia sposób tworzenia pożądanych zmian i ich praktyczne  znaczenie poparte przykładami oraz istotę własnych propozycji mających duże znaczenie dla efektywnego funkcjonowania państwa. Prezentuje także znaczące w tym zakresie propozycje M. Różyckiego, drugiego autora projektu. W zakończeniu podkreśla zespołowy charakter jego powstania

d_ Artykuły

Przestawiono tu do konfrontacji każdy artykuł obecnej konstytucji oraz zestawiono je z proponowanymi sugestiami do nowelizacji. Pozwoli to Państwu sprawnie poruszać się pomiędzy zapisami, i na bieżąco porównywać propozycje zmian w stosunku do zapisów istniejących. Dla ułatwienia i pełnego rozróżnienia, artykuły obecnej Konstytucji są zapisane tekstem czarnym, a propozycje zmian rozróżnione tekstem niebieskim, dotyczy to także nazw rozdziałów i podrozdziałów.

Pod każdym z artykułów istnieje  możliwość umieszczania komentarzy. Zachęcamy do wymiany myśli, co pozwoli nam na wypracowanie wspólnego stanowiska w drodze do rozprzestrzeniania, oddolną inicjatywą, propozycji zmian obecnej konstytucji.

e_ Cała Ustawa

Całość ustawy zasadniczej wraz z proponowanymi sugestiami do nowelizacji. Poszczególne numery odsyłają do d_ Artykuły. Artykuły obecnej Konstytucji są zapisane tekstem czarnym, a propozycje zmian rozróżnione tekstem niebieskim, dotyczy to także nazw rozdziałów i podrozdziałów

f_ Słownik konstytucyjny

W trakcie prac nad zmianami i uzupełnianiem poszczególnych artykułów pojawiały się problemy językowe dotyczące nowego, zwykle szerszego i nieobarczonego podatnością na manipulację znaczenia niektórych używanych terminów i pojęć. Ponadto niektóre zapisy wymagały objaśnienia lub np. sięgnięcia do Konstytucji z 1921 r w sprawie proponowanego przywrócenia „parytetu złota”. Uważamy, że zamieszczone w tej zakładce hasła są kluczowe, obecne wzbogacają treść Konstytucji, a nawet zachęcają do ich uzupełnienia.

g_ Twórcy

Krótkie i zwięzłe przybliżenie sylwetek głównych twórców Projektu i osób nim kierujących w postaci biogramów. Wymienione są tu też osoby, które pojawiły się w Zespole na poziomie  wcześniejszych  prac. 

 

 

UWAGA WAŻNE!

Rejestracja i Logowanie

Na pasku menu w zakładce Konto znajdą Państwo dwa odnośniki: Rejestracja i Logowanie. Głównym założeniem Projektu jest szerokie rozpropagowanie niniejszej akcji dialogu społecznego, stąd zachęcamy wszystkich (co zostało wyjaśnione w Powitaniu) do rejestracji na stronie. Bardzo prosimy o rejestracje swych prawdziwych osób, gdyż Rada Redakcyjna będzie brała pod uwagę tylko komentarze i uwagi od  takich osób. Tu nikt nie może kryć się za plecami kogoś innego, gdyż odpowiedzialność za losy Narodu i osiągnięciu sukcesu wymaga osobistej odwagi.

Każda zarejestrowana osoba, będzie mogła po zalogowaniu wziąć udział w dalszym projektowaniu zmian Konstytucji, a z autorami najciekawszych wypowiedzi Rada Redakcyjna nawiąże osobisty kontakt.

 

Wrocław, maj 2021                  Michał Różycki