Konstytucja,  slide

Art. 4.

1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

1. Władza zwierzchnia w Polsce należy do całego Narodu (Suwerena) i zarazem do każdego rodowitego obywatela (suwerena) z osobna.

2. Suweren przez partycypację, w myśl zasady subsydiarności (pomocniczości), sprawuje władzę bezpośrednio a także przez swoich przedstawicieli.

3. Suweren ma prawo do obywatelskiego sprzeciwu i może zgłaszać przedstawicielom nowe projekty ustaw, ma prawo do zmiany istniejącej ustawy lub innych inicjatyw obywatelskich a także może przeprowadzać referendum i referendalnie orzekać we wszystkich sprawach i decyzjach lokalnych służb samorządowych do szczebla powiatu włącznie.

4. Zasady, tryb i warunki realizacji uprawnień z ust. 3 określa ustawa.

Zobacz hasło SPRAWOWANIE WŁADZY BEZPOŚREDNIO (DEMOKRACJA ODDOLNA) w Słowniku konstytucyjnym

2 komentarze

  • Michał R

    Michał R

    1. Władza zwierzchnia w Polsce należy do Narodu (Suwerena), a jednocześnie każdy rodowity obywatel (suweren) posiada indywidualną część tej władzy.
    2. Suweren, zgodnie z zasadą subsydiarności (pomocniczości), sprawuje władzę bezpośrednio oraz poprzez swoich przedstawicieli.
    3. Suweren ma prawo do obywatelskiego sprzeciwu, może zgłaszać nowe projekty ustaw swoim przedstawicielom, ma prawo do zmiany istniejącej ustawy lub inicjowania innych inicjatyw obywatelskich. Może również przeprowadzać referendum i decydować w sprawach i decyzjach lokalnych służb samorządowych do szczebla powiatu włącznie.
    4. Ustawa określa zasady, tryb i warunki realizacji uprawnień, o których mowa w ust. 3.

Dodaj komentarz