Konstytucja

Art. 10.

1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze służby ustawodawczej, służby wykonawczej i służby sądowniczej.

2. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały.

1. Ustrój Polski Rzeczpospolitej opiera się na podziale i współdziałaniu służb ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

2. Służby ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza mają obowiązek realizować politykę obrony i stałej ochrony suwerenności Polski przed każdą obcą presją oraz ingerencją polityczną, gospodarczą i ideologiczną prowadzącą do powstawania strat i zagrożenia żywotnym interesom Polski i jej mieszkańców.

3. Służby ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza mają obowiązek realizować politykę ochrony własności polskich zasobów naturalnych, majątku materialnego i kulturowego Polski, zachowania ciągłości, trwałości i sprawności struktur organizacyjnych państwa i chronić praworządność.

4. Wszystkie służby państwowe oraz samorządowe realizują politykę powstrzymania ekspansji konsumpcjonizmu szkodzącego życiu i zdrowiu oraz związanego z wysokimi kosztami indywidualnymi, społecznymi i ekologicznymi. Powstrzymują  rozpowszechnianie kredytu komercyjnego i (agresywnej-wszechobecnej) reklamy jako instrumentów presji rynku i całego systemu konsumpcjonizmu, łącznie z marketingiem, supermarketyzacją itp., wywieranego na mieszkańców Polski.

5. Wszyscy przedstawiciele służb publicznych i państwowych mają etyczny i moralny obowiązek odpowiedzialnego i przykładnego zachowania zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Łamanie zasad etyki zawodowej uznaje się za karalne, a przejawy patologii społecznej wiązać się będą z odpowiedzialnością osobistą: finansową i karną. Do przestrzegania norm etyczno – zawodowych zobligowany jest każdy zatrudniony niezależnie od zajmowanego stanowiska i statusu społecznego.

6. Przedstawiciele narodu pełnią służbę ustawodawczą poprzez działania w Sejmie i Senacie, służbę wykonawczą poprzez urząd Prezydenta Polski Rzeczpospolitej i Radę Ministrów, służbę sądowniczą poprzez sądy, a wszelkie pozostałe służby publiczne poprzez działania jednostek terytorialnych. Wszyscy przedstawiciele pełniący służbę, zgodnie z ust. 1, 2 i 3, oraz art. 7, ponoszą odpowiedzialność osobistą, dyscyplinarną i karną za nieprawidłową i zawinioną działalność oraz jej następstwa.

7.Wszelka przestępczość urzędnicza, korupcja polityczna, gospodarcza i urzędnicza na wszystkich szczeblach służby państwowej i publicznej ścigana będzie na mocy prawa jako przestępstwa zagrażające podstawowym wartościom i prawom konstytucyjnym.

8. Służby sądownicze, ustawodawcze oraz Prezydent, jako przedstawiciele opisani w art. 4 i art. 104, podlegają wyborom powszechnym w systemie bezpośrednim. Wybory na pozostałe stanowiska służbowe podlegają konkursom.

9. Osoby pretendujące do piastowania stanowisk urzędowych w służbie państwowej lub publicznej powinny posiadać tylko obywatelstwo polskie.

Dodaj komentarz